Influencerių marketingas: kokios strategijos bei mechanizmai stiprina ,,influencinimą“?

Šiandieniniame pasaulyje įmonės ieško būdų, kaip padidinti savo pajamas. Šiam tikslui pasiekti jos turi skleisti informaciją apie save ir skatinti produkcijos išbandymą. Tad jos įnirtingai ieško, kas gali paveikti vartotojus naudotis jų produkcija bei bando pritraukti lojalius klientus, sukurti kuo stipresnį ryšį tarp savo prekės ženklo ir vartotojo. Vienas iš būdų yra pasitelkti kasdienius, paprastus interneto vartotojus, turinčius daug sekėjų savo tinklaraščiuose ir socialinėje erdvėje – influencerius. Paprastos reklamos yra ne tokios paveikios, kaip nuomonės formuotojai, nes jos yra trumpalaikės, vienkartinės, o influenceris, kuris turi ilgalaikį santykį su prekės ženklu, yra pastovus ir tai skatina sekėją patikėti. Influencerių marketingo naudojimas nugriovė sieną tarp vartotojo, prekės ženklo bei sekėjų. Reklama vartotojams visada buvo vienpusė iki tol, kol neatsirado influenceriai. Prieš jų atsiradimą vartotojas produktą galėdavo pamatyti vien tik skelbimuose, radijo ar televizijos reklamose. Tačiau, įsigalėjus influencerių erai, šiandien vartotojas gali bendrauti su produktu.

Tačiau, kaip įmonės nusprendžia, kuriuos influencerius pasirinkti ir kaip sustiprinti jų veiklą? Ir kokie nuomonės formuotojo veiksmai pritraukia sekėjus?

Kokie veiksniai lemia influencerio sėkmingumą, tai yra kokie aspektai jam padeda pritraukti daugiau sekėjų ir skleisti žinią bei paskatinti vartoti? Kokiais kriterijais vadovaujamasi stiprinant influencerių veiklą? Pirma, nuomonės formuotojo sėkmė priklauso nuo platformos, kurioje yra keliamas turinys. Pavyzdžiui, ,,Facebook“ platformoje vartotojas yra mažai įsitraukęs į pateikiamą informaciją, nes yra labai didelis blaškymasis, kuris atsiranda dėl didelio informacijos srauto. Taip pat, kai vartotojai ,,Facebook“ platformoje priima informaciją kaip reklamą, jiems kyla nepasitikėjimo jausmas. Tačiau, jei vartotojas užtinka hedoninį įrašą, tai yra teikiantį jam asmeninį malonumą, tai kuria stiprų santykį, nes tuo metu jis mano, kad informacija sutinka su jo įsitikinimais ir taip pat yra sukeliamas emocinis susijaudinimas ir dėl to vartotojas labiau komentuos, mėgs bei dalinsis šiuo turiniu.

Antra, yra svarbi pačio influencerio kompetencija. Kaip jis sugeba aptarti tam tikrą dalyką, kaip jis dalinasi savo žiniomis. Vartotojai yra labiau įtikinami, kai nuomonės formuotojas turi patirties su tam tikru produktu, kai patvirtina jo naudą, nes tai suteikia patikimumo jausmą.

Galiausiai, siekiant iššaukti vartotojų reakciją bei paskatinti įsitraukimą, labai svarbu, koks yra influencerio keliamo turinio tikslas. Pavyzdžiui, kai yra konkursai, kuriuose galima laimėti nemokamą daiktą, mainais už tai, kad tu turi dalintis, pamėgti, sekti, o kartais net ir padaryti savo nuotrauką. Tai dėl to vartotojas norės įsigyti daugiau, geriau pažins produktą. Taigi, visa tai iššaukia vartotojų reakciją dėl galimybės laimėti dovaną.

Paveikslėlis, kuriame yra žinutė

Automatiškai sugeneruotas aprašymas

Kaip efektyviai įmonėms pasirinkti influencerius? Pačių nuomonės formuotojų pasirinkimas taip pat yra labai svarbus. Tai priklauso nuo veiklos tikslo, ar tai yra informacijos skleidimas, ar tai yra produkcijos išbandymo skatinimas. Jei reikia skleisti žinią apie produkciją, tai yra stengtis kuo labiau padidinti vartotojų supratimą apie reklamuojamą objektą, svarbi yra influencerio kompetencija, jo žinios ir jo patikimumas. Tačiau, jei reikia skatinti išbandyti produkciją, tuomet nebūtinai reikia tos srities eksperto, kad įtikintų sekėjus, gali būti ir ,,pradedantysis“, abiejų nuomonės formuotojų rezultatai bus vienodi. Taip pat vadovai turi rinktis tuos influencerius, kurie turi kuo didesnį sekėjų skaičių, atsižvelgti į tai, kas yra sekėjai, nes tai užtikrina didesnį įsiskverbimą ir įsitraukimą.

Netgi yra vadybos mechanizmai, kurie leidžia geriausiai nuspręsti, kurį influencerį pasirinkti. Yra naudojami nuomonės formuotojų profilio aprašymai, taip pat suformuojama tam tikra matrica, kurioje yra parodoma, kuris nuomonės formuotojas vykdė tą pačią kampaniją, tai yra dalyvavo toje pačioje veikloje, kaip ir tikslinis influenceris. Tuomet atrenkami tie, kurie dažniausiai buvo kartu ir tokiu būdu nusprendžiama, kad šis influenceris rinksis būtent tos įmonės kampaniją. Tad čia svarbiausia yra suderinti influencerius su bendrais interesais ir rasti jo panašumą su pagrindine kampanija. Pavyzdžiui, pasirenkamas įžymus sportininkas, kuris turi begalę sekėjų, kuris yra pripažįstamas ir kuriuo yra tikima. Tai, kai jis naudojasi tam tikru prekės ženklu, jo sekėjai tiki, jog tai yra patikima bei išbandyta net pačio profesionalo.

Paveikslėlis, kuriame yra vyras, asmuo, atletika, sportas

Automatiškai sugeneruotas aprašymas

Taigi, įmonės renkasi tikslingai influencerius bei tikslingai formuoja jų keliamą turinį. Visa tai lemia, kiek vartotojas bus įsitraukęs į prekės ženklą bei kokios bus jo reakcijos. Tai yra pačių užsakovų koordinavimas, kaip elgtis nuomonės formuotojui. Tačiau, kiek influenceriui reikia įdėti pastangų, laiko ir kitų išteklių, kad išsiskirtų ir būtų pastebėtas?

Vienas iš būdų daryti įtaką sekėjams – daryti asmenukes. Būtent jos yra labiausiai paplitusios ,,Instagram“ platformoje. Jos yra kūrybiškai naudojamos reklamuoti produktus ar paslaugas bei per asmenukes yra puoselėjami santykiai tarp influencerių ir jų sekėjų. Influenceriai savo asmenukėmis išsiskiria tuo, kad jas naudoja informacijos skleidimui, taip pat jose tikslingai vaizduojama asmenybė ir gyvenimo būdas, o paprasti ,,Instagram“ naudotojai kelia turinį, kuris yra spontaniškai užfiksuotas. Tačiau visuomenė asmenukes laiko lengvabūdiškumo, tuštybės, narciziškumo bei savo ego aukštinimo išraiška. Sekėjai pamatę asmenukę vertina jos estetinę svarbą, bet nesusimąsto apie tai, kaip ji buvo padaryta, kiek jai reikėjo įdėti pastangų. Tad kas vyksta užkulisiuose?

Patrauklios asmenukės padarymui yra pasitelkiamos įvairios strategijos. Reikia apgalvoti makiažą bei aprangą, nusireguliuoti apšvietimą, išsirinkti tinkamą poziciją bei naudotis programėlėmis, kuriomis būtų galima redaguoti savo turinį. Visas šis procesas yra kaip ,,tylus darbas“, kuris reikalauja įsigyti kosmetikos, profesionalios kameros ar specialios lempos. Makiaže yra svarbus kontūravimas, suteikiantis aukštesnės kaktos, plonesnės nosies, aštresnio smakro iliuziją. Šiomis gudrybėmis bei įgūdžiais siekiama gauti palankumo, paveikti sekėją ir sukelti geismo jausmą. Viso to esmė yra pergudrauti fotoaparatą, perteikti ,,geresnį“ save nei esi iš tikrųjų.  

Komercinės asmenukės yra labiausiai įtikinamos, kai fotografuojamasi naudojant produktą ar paslaugą. Taip pat yra daromos asmenukės, kuriose yra keletas influencerių. Nuomonės formuotojui yra suteikiama laisvė jo kūrybiškumui, kurti tai, kas patiktų jo sekėjams. Galiausiai reklaminė kampanija išlieka ilgiau sekėjų atminty, nes tą pačią nuotrauką pamato pas ne vieną stebimą influencerį, o pas kelis, tai yra toks pranašumas, jog reklama pasirodo pakartotinai.    

Kuo nuomonės formuotojas kuria patrauklesnį turinį, dėl kurio susilaukia daugiau reakcijų, tuo labiau išsiskiria influencerių rinkoje, o tai leidžia uždirbti pinigus.

Paveikslėlis, kuriame yra asmuo, siena, vyras, ženklas

Automatiškai sugeneruotas aprašymas

Vadinasi, nors influencerių asmenukės, atrodo, lengvabūdiškumo išraiška, tačiau tai reikalauja pastangų, keliantieji atlieka ,,tylų darbą“, dėl kurio gali išsiskirti ir sulaukti daugiau dėmesio bei uždirbti pinigus. Tačiau, kokia dar yra nuomonės formuotojo darbo prasmė? Influenceriai savo veiksmais suformuluoja savitą asmeninės prekės ženklą.

Asmeninis prekės ženklas yra individo tapatumas, įvaizdžio kūrimas visuomenei, kurio esmė yra gauti komercinės naudos. Jis apima viešąją tapatybę, kuri turi būti išskirtinai charizmatiška ir kuri reaguoja į tikslinės auditorijos poreikius bei interesus. Tam reikia savo identiteto kontroliavimo, įsimenamo įvaizdžio projektavimo, kad būtų galima išsiskirti darbo rinkoje.

Štai, kodėl jei jūs įkeltumėte į savo instagram‘ą turinį, kuriame yra reklamuojamas produktas ir dėl to susilauktumėte tarkim 300 like‘ų (jei dar taip būtų), tačiau, kai lygiai tą patį padarytų žinomas influenceris, jis susilauktų 3000 like‘ų. Tokia yra influencerio prekės ženklo reikšmė, kuri yra labai panaši savo funkcija į prekės ženklo reikšmę, tai yra perduoti savo kokybės lygį. Ir tai dar viena priežastis, kodėl nuomonės formuotojai nelinkę dėti turinio, kuris būtų spontaniškas ir ,,neišdirbtas“.

Tačiau, dar labai norėčiau pakalbėti apie tai, ką gauna tie, kuriems šis turinys būna paskirtas. Visų pirma, sekėjų įsitikinimas, kad puiki išvaizda, geras gyvenimo būdas bei vartojimas, kuriuo yra dalinamasi, yra siekiamybė, skatina narciziškumą visuomenėje. Influencerių veikla gali ,,sudrebinti“ kiekvieno iš mūsų gyvenimus, nes atsiranda suvokimas, kad gyvenimas, kuris yra neviešinamas, kurio niekas nestebi, yra nepakankamas ir tai gali prisidėti prie nepasitenkinimo savimi.

Antra, kiekvieno iš mūsų gyvenimas taip pat gali būti ,,sudrebintas“ ir dėl to, kad influenceriai, pasinaudodami savo prekės ženklu, įtikina visuomenę domėtis, šviestis apie maistą, atskleisti perdirbtų maisto produktų ,,tiesą“. Tokie nuomonės formuotojų tikslai kyla dėl to, kad jie yra susirūpinę, jaučia nerimą dėl to, kas daro žalą vartotojams.  

Taigi, influenceriai turi įdėti daug pastangų, kad sukurtų savo prekinį ženklą ir taip galėtų užsidirbti pinigus. Tačiau, kiek pačioms įmonėms atsiperka investavimas į nuomonės formuotojus?

Yra nustatyta, kad investavimas į influencerius turi 11 kartų didesnę grąžą per metus nei tradicinės reklamos. Taip yra todėl, kad 40% vartotojų prekes įsigyja internetu po to, kai pamato, jog ji yra naudojama influencerio ,,Instagram“, ,,Twitter“, ,,Vine“ ar ,,YouTube“.

Apibendrinant, galiu pasakyti, kad nuomonės formuotojai šiandien tokie populiarūs yra ne veltui: jie yra labai gera strategija įmonėms skatinti žmones vartoti tam tikrus prekinius ženklus. Influencerių marketingas yra sutelktas į tai, kaip vartotojai yra paveikiami, šiomis žiniomis yra vadovaujamasi darant jiems įtaką. Reikia įdėti labai daug pastangų, kad nuomonės formuotojas galėtų išsiskirti influencerių rinkoje. Influenceriams yra reikalingas elgesys, kuris dar visuomenėje yra pavadintas – neturinčiu prasmės, tačiau patiems nuomonės formuotojams to reikia, kad atrodytų labiau pageidaujami rinkoje.

Kristina S.

Literatūros sąrašas:

 1. Abidin, C. 2016. ,,Aren’t These Just Young, Rich Women Doing Vain Things Online?: Influencer Selfies as Subversive Frivolity“, Social Media + Society 2(2): 1-17.
 2. Ang, L., Khamis, S., & Welling, R. 2017. ,,Self-branding, ‘micro-celebrity’ and the rise of social media influencers“, Celebrity Studies 8(2): 191-208.
 3. Brooks, H., Hughes, C., Swaminathan, V. 2019. ,,Driving Brand Engagement Through Online Social Influencers: An Empirical Investigation of Sponsored Blogging Campaigns“, Amerikan marketing association 83(5): 78-96.
 4. Glucksman, M. 2017. ,, Rise of Social Media Influencer Marketing on Lifestyle Branding“, Elon Journal of Undergraduate Research in Communications 8(2): 80-87
 5. Woods S. 2016. ,,#Sponsored: The Emergence of Influencer Marketing”, University of Tennessee Honors Thesis Projects.

One thought on “Influencerių marketingas: kokios strategijos bei mechanizmai stiprina ,,influencinimą“?

 1. Labai įdomus ir informatyvus straipsnis! Be to, skaityti buvo lengva, nes viskas aptariama labai nuosekliai 😊
  Manau, kad kalbant šia tema dar yra labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog didelis influencerio sekėjų skaičius ne visada yra pranašumas. Kalbu apie mikroinfluencerius – nuomonės formuotojus, kurių sekėjų ratas socialiniuose tinkluose nėra kosmiškai didelis. Būtent šio „tipo“ influencerius vis dažniau renkasi įmonės, norėdamos didinti savo brand‘o žinomumą. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, jog įmonėms neapsimoka dirbti su ne itin didelį sekėjų skaičių turinčiais profiliais, tačiau realybė kiek kitokia. Myriah Anderson teigia, jog mikroinfluenceriai auditorijai paprastai atrodo patikimesni ir artimesni. Be to, mikro nuomonės formuotojai paprastai turi galimybę užmegzti nuoširdesnį ir tikresnį ryšį su savo sekėjais, tad sulaukia daugiau nuoširdaus sekėjų įsitraukimo ir susidomėjimo reklamuojamu produktu. Anderson taip pat kalba apie tai, jog itin populiarius influencerius vartotojai dažnai seka „iš inercijos“, jie nėra nuoširdžiai susidomėję sekamu asmeniu. O štai mikroinfluenceriai paprastai yra sekami tų vartotojų, kuriuos asmens keliamas turinys iš tiesų domina.
  Julija S.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s